fbpx

Rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy

Zakup auta to zawsze wyjątkowa sytuacja. Decyzja może nie być łatwa. Każdy model ma swoje zalety ale także i wady, do tego kwestia ceny i kosztów eksploatacji. Wyposażenie, spalanie, wysokość ubezpieczenie i wiele innych czynników ma wpływ na decyzję. łatwo zapomnieć o obowiązkach i kosztach związanych z zakupem samochodu zwłaszcza gdy jest/będzie ono sprowadzone z zagranicy.

Sprawdź o czym należy pamiętać kupując auto za granicą.

Przed zakupem

Zakup samochodu za granicą pod wieloma względami różni się od zakupów krajowych. Podstawową różnicą jest język, który często stanowi barierę. Pamiętaj aby nie był to powód do zmniejszonej czujności. Sprawdź pojazd dokładnie, poproś o jazdę próbną. Niestety nie zawsze jest ona możliwa lub dostępna tylko po placu jeśli zakupu dokonujesz w komisie. Zweryfikuj dowód rejestracyjny z numerem VIN na aucie. Niestety przez roztargnienie zdarzają się sytuacje, w których auto przyjeżdża z niewłaściwymi dokumentami.

Przede wszystkim nie daj ponieść się emocjom. W zależności od kraju zwyczaje/przepisy dotyczące zawierania umów mogą być różne od polskich. Możesz spotkać się z sytuacją gdy sprzedający nie będzie przygotowany na wypisanie i podpisanie umowy sprzedaży ponieważ nie jest to u niego praktykowane. Nalegaj jednak na jego podpis, a w umowę zaopatrz się przed wyjazdem. Wersja dwujęzyczna będzie najwygodniejszym rozwiązaniem. Wzory znajdziesz TUTAJ. Pamiętaj, że wartość auta, a przede wszystkim pojemność silnika mają wpływ na wysokość opłat przed rejestracją w Polsce.

Gdy zapadnie decyzja o zakupie, formalności zostaną wypełnione pozostaje kwestia powrotu do kraju. Masz dwie możliwości, własna podróż zakupionym pojazdem lub wynajęcie firmy transportowej. Gdy planujesz wracać “na kołach” pamiętaj o tablicach rejestracyjnych, w niektórych krajach tablice przypisane są do człowieka, nie do pojazdu i sprzedający zapewne je zdementuje. Popularnym rozwiązaniem są tablice tymczasowe zakupione w Niemczech. Wraz z tablicami wykupywane jest także ubezpieczenie. Gdy wynajmiesz firmę transportową musisz liczyć się z konieczności oczekiwania kilku dni do kilku tygodni na dostawę.

Terminy, opłaty, dokumenty

Gdy samochodów już szczęśliwie dotrze pod dom należy zająć się formalnościami krajowymi. Nie zwlekaj ze zgłoszeniem samochodu do urzędu skarbowego.

Na zgłoszenie sprowadzonego pojazdu jest 14 dni kalendarzowych. Termin biegnie od dnia przekroczenia polskiej granicy nie od dnia zakupu. Jeśli firma transportowa dostarczy auto 3 tygodnie po podpisaniu umowy kupna nie musisz się obawiać. Zapytaj którego dnia wjechali do Polski i taką datę zgłoś do urzędu. Na opłacenie podatku jest 30 dni od tej samej daty

Wysokość podatku akcyzowego zostanie obliczona na podstawie wartości rynkowej Twojego auta uwzględniając jego dane techniczne, a w szczególności pojemność silnika. Może to być wartość znacząco wyższa niż kwota jaką zapłaciłeś. Procent od wartości rynkowej od aut do 2 000 cm sześciennych wynosi 8,1%, a dla silników powyżej 2 000 cm sześciennych już 18,6%. To ogromna różnica. Jedynym czynnikiem mogącym obniżyć wartość auta czyli podstawę do obliczenia podatku jest opinia rzeczoznawcy. jest to zabieg opłacalny w przypadku silników o wyższej pojemności.

Przegląd techniczny wykonany w Polsce pomimo obowiązującego jeszcze badania z kraju ostatniej rejestracji. To ważne zwłaszcza w przypadku aut “z kratą” i typu BUS. Niestety typu auto skwalifikowane np w Niemczech jako ciężarowe (bez konieczności opłacania akcyzy) może zostanie uznane w Polsce jako osobowe (konieczność opłacenia akcyzy). Brak świadomości tego faktu często jest powodem frustracji.

Tłumaczenia przysięgłe dokumentów samochodowych już nie wszędzie są wymagane. Jednakże z pewnym zastrzeżeniem. Jeśli na dowodzie rejestracyjnym samochodu sprowadzonego z zagranicy znajdują się dodatkowe pieczątki czy odręczne adnotacje urzędnik może wymagać tłumaczenia. Należy pamiętać, że w naszym kraju każdy wydział komunikacji może mieć inne podejście do podobnych sytuacji.

Poniżej lista podstawowych dokumentów do rejestracji auta z zagranicy:

  • dowód rejestracyjny w oryginale (lub jego zamiennik jeśli zgubiłeś oryginał)
  • tłumaczenie przysięgłe dowodu rejestracyjnego
  • dowód zakupu wraz z jego tłumaczeniem przysięgłym
  • badanie techniczne
  • potwierdzenie opłacenia akcyzy za rejestrowane auto
  • dokument tożsamości właściciela pojazdu

dodatkowo:

  • tablice rejestracyjne (jeśli posiadasz)
  • potwierdzenie wniesienia opłat za rejestrację (tu zależnie od wydziału komunikacji)

Gdy auto pochodzi spoza UE np Szwajcaria czy Norwegia należy do rejestracji dostarczyć także przetłumaczone dokumenty dotyczące zgłoszenia celnego wraz z oryginałami.

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu.

Powyższe informacje są aktualne na dzień publikacji. W przypadku zmiany przepisów treści będzie aktualizowana.