fbpx

Zakup auta z Belgii bez dowodu rejestracyjnego

Do Polski co roku sprowadzanych jest około miliona używanych aut z zagranicy. W ogromnej większości importem zajmują się wyspecjalizowane firmy i autokomisy. Na rynku działają także firmy organizujące wyjazdy dla osób prywatnych chcących dokonać zakupu samochodu bezpośrednio w kraju jego ostatniej rejestracji np w Belgii.

Wśród wielu aut z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Niekiedy można natknąć się na cenę znacząco niższą od pozostałych dla danego modemu. Każdy kto szuka nowego samochodu zatrzyma się i poważnie zastanowi nad taką ofertą. Powodów oczywiście może być wiele, najczęściej chodzi o stan techniczny ale nie zawsze. Bywają sytuacje, w których sprzedający znacząco obniża cenę auta ze względu na braki w dokumentacji. Konkretnie mówimy tu o zagubionym dowodzie rejestracyjnym.

“Problem to okazja w przebraniu”

Jeśli pojazd jest sprawny technicznie i odpowiada wymaganiom kupującego warto rozważyć zakup. Dowód rejestracyjny jak każdy inny dokument mógł zostać zgubiony i nie musi to oznaczać nic złego czy niebezpiecznego jak np kradzież.

Aby mieć pewność, że kupujemy legalnie należy oczekiwać od sprzedającego dokumentu potwierdzającego fakt zagubienia dowodu rejestracyjnego. Wspomniany dokument można uzyskać na policji, potwierdza ona jednocześnie, iż auto nie zostało skradzione. Zakup bez zaświadczenia policji to większe ryzyko ale wiele osób je podejmuje.

Jeśli zastanawiasz się dlaczego sprzedający nie zorganizował duplikatu to wyjaśnieniem będzie fakt braku takiej możliwości. Gdy auto zostało już wymeldowane z Belgii, czyli w rejestrze widnieje jako pojazd przeznaczony na eksport, nie ma możliwości uzyskania duplikatu dowodu. Na szczęście nie stanowi to problemu na nowego właściciela.

Z punktu widzenia kupującego jest to dobra sytuacja ponieważ samochody w Belgii bez dowodu rejestracyjnego są znacznie tańsze i nawet koszty dalszych formalności związanych z rejestracją są warte poniesienia.

Duplikat dowodu rejestracyjnego z Belgii

Jak pisaliśmy wyżej gdy auto jest już wymeldowane z Belgii nie ma możliwości uzyskania duplikatu dowodu rejestracyjnego. Jest jednak możliwość uzyskania dokumentu pozwalającego na jego rejestrację w Polsce. Na szczęście polskie urzędy radzą sobie sprawnie w takich sytuacjach. Trzeba jednak mieć świadomość, że uzyskanie dokumentu równoważnego dla dowodu rejestracyjnego nie jest łatwe. Tu z pomocą przychodzi nasz zespół. Trwa to 3-4 tygodnie ale dzięki naszej pracy będziesz mógł cieszyć się nowym nabytkiem. Kontaktujemy się z urzędnikami w Belgii, uzyskujemy dokument, wykonujemy tłumaczenie przysięgłe i wysyłamy wszystko do Ciebie. Dalsza procedurą zajmą się już lokalni urzędnicy.

Rejestracja bez dowodu rejestracyjnego

Po zakupie i sprowadzeniu samochodu z Belgii do Polski obowiązują nas takie same formalności jak w przypadku standardowej sytuacji. Pojazd należy zgłosić do urzędu skarbowego celem opłacenia akcyzy. Pamiętaj, że masz na to 14 dni, na opłacenie podatku 30 dni, a wysokość opłaty zostanie obliczona od wartości rynkowej sprawdzonego auta, a nie od ceny jaką zapłaciłeś. Potwierdzenie zapłaty jest jednym z dokumentów wymaganych do rejestracji.

Przegląd techniczny może być utrudniony ze względu na brak dowodu rejestracyjnego. Dla większości diagnostów nie stanowi to jednak problemu i można liczyć na zrozumienie w takiej sytuacji.

Powyższe dokumenty oraz ten uzyskany przez nas stanowią komplet.

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu.

Powyższe informacje są aktualne na dzień publikacji. W przypadku zmiany przepisów treści będzie aktualizowana.